Pleť

Mikroihličkovanie ako inovatívna metóda v kozmetike

Mikrohiličkovanie, známe aj ako microneedling alebo mezoterapia, je moderná a účinná kozmetická procedúra, ktorá sa v posledných rokoch teší čoraz väčšej popularite. Táto technika spočíva v použití malých ihličiek na vytvorenie mikroskopických vpichov v pokožke, čím sa stimuluje prirodzený proces hojenia kože a produkcia kolagénu a elastínu. Mikroihličkovanie sa využíva na zlepšenie textúry pokožky, redukciu vrások, jaziev a hyperpigmentácie, ako aj na celkové omladenie pleti. Salón Kambria ako prvý kozmetický salón prináša toto ošetrenie od Dermalogica práve k Vám už aj v Košiciach.

História a vývoj

Prvé pokusy o mikroihličkovanie siahajú do starovekého Egypta, kde sa používali ostré nástroje na vylepšenie vzhľadu pleti. Moderná verzia tejto metódy sa začala rozvíjať v 90. rokoch minulého storočia. V roku 1995 predstavil dermatológ Dr. Desmond Fernandes prvý prístroj na mikroihličkovanie, ktorý bol navrhnutý na stimuláciu tvorby kolagénu a elastínu v pokožke. Od tej doby sa technológia výrazne zdokonalila a dnes sú k dispozícii rôzne typy prístrojov vrátane automatických per a valčekov s jemnými ihličkami.

Mechanizmus účinku

Mikroihličkovanie funguje na princípe tvorby kontrolovaných mikrotraumat v hornej vrstve pokožky. Tieto malé vpichy aktivujú proces hojenia, pri ktorom sa do postihnutých oblastí uvoľňujú rastové faktory a cytokíny. Tieto látky podporujú regeneráciu kožných buniek, zvýšenú produkciu kolagénu a elastínu, čo vedie k spevneniu a vyhladeniu pokožky. Navyše, mikroihličkovanie zvyšuje priepustnosť pokožky, čo umožňuje lepšiu absorpciu kozmetických produktov a sér.

mikroihickovanie s perom na povrchu koze

Indikácie a výhody

Pred samotným zákrokom je nevyhnutné absolvovať konzultáciu v našom salóne, kde skúsený terapeut zhodnotí stav vašej pokožky, identifikuje problémové oblasti a určí, či je mikrohiličkovanie pre vás vhodné.

Mikroihličkovanie je vhodné pre rôzne typy pleti a široké spektrum problémov:

  • Redukcia vrások a jemných liniek: procedúra pomáha zjemniť vrásky okolo očí, úst a na čele.
  • Lifting a spevnenie pokožky: zvýšená produkcia kolagénu vedie k pevnejšej a mladšie vyzerajúcej pokožke.
  • Lepšia textúra pleti: mikroihličkovanie môže zjemniť drsnú pokožku a zlepšiť jej celkovú štruktúru.
  • Zníženie hyperpigmentácie: postupne pomáha vyrovnať tón pleti a zmierňuje prejavy hyperpigmentácie, ako sú tmavé škvrny a melazma.
  • Liečba jaziev: mikroihličkovanie je efektívne pri redukcii jaziev po akné, chirurgických jaziev a strií.
  • Zlepšenie absorpcie kozmetických prípravkov: mikrotraumy zvyšujú priepustnosť pokožky, čo umožňuje lepšie vstrebávanie aktívnych zložiek z krémov a sér.

Postup procedúry

Mikroihličkovanie sa zvyčajne vykonáva v kozmetických salónoch alebo klinikách. V salóne Kambria sa pomocou prístroja Dermalogica ProPen s jemnými ihličkami vykonávajú opakované vpichy do pokožky. Celý proces trvá približne 30 až 60 minút v závislosti od veľkosti ošetrovanej oblasti.

Pred procedúrou je dôležité, aby bola pokožka čistá. Môže byť potrebné vysadiť určité kozmetické prípravky, najmä tie s obsahom retinoidov alebo kyselín, aby sa predišlo podráždeniu.

Prvým krokom mikroihličkovania je dvojité čistenie pleti s Precleansom a špecifickým čistiacim gélom. Druhý veľmi dôležitý krok spočíva v aplikácii chemického peelu, čo zaistí maximálny účinok exfoliácie pleti a zároveň podporí odmastenie pokožky. Chemický peel je zvolený na základe Face mapping – analýzy pleti a požiadaviek klienta so zameraním na hyperpigmentáciu, vrásky, veľké a upchaté póry či na mdlú a dehydrovanú pleť. 

Následne je za pomoci Dermalogica ProPen do pleti zapracované profesionálne sérum. Tieto séra sa lepšie vstrebávajú do pokožky vďaka vytvoreným mikrokanálikom. Sérum je vybrané na základe toho, na čo ošetrenie zacielené. Ak Vaša pleť bude reaktívna k chemickému peelu odporúčame zapracovanie tzv. Pro Restore séra, ktoré minimalizuje dobu hojenia po mikro poraneniach. Toto Pro Restore sérum si od nás odnesiete aj domov. 

Po tomto kroku nasleduje záverečné dermálne vrstvenie. Na záver obdržíte Post procedure kit tzv. balíček po ošetrení, ktorý bude Vašou dennou rutinou po dobu cca 7 dní. Samozrejme ako pri každom ošetrení obdržíte aj rady a odporúčania na domácu starostlivosť aby sme zmaximalizovali výsledky ošetrenia. 

Starostlivosť po mikroihličkovaní

Po dokončení mikroihličkovania môže byť pokožka začervenaná a citlivá, podobne ako pri spálení slnkom. Na upokojenie pokožky sa aplikujú produkty z rady Ultracalming, ktoré obsahuje Post procedure kit – balíček po ošetrení. Odporúča sa vyhýbať sa používaniu make-upu a iných kozmetických prípravkov počas nasledujúcich 24-48 hodín, aby sa predišlo podráždeniu a infekcii. V prípade, že je nevyhnutné aplikovať make-up, tak sa odporúčajú produkty na minerálnej báze. Vyhýbajte sa agresívnym exfoliačným prípravkom a chemikáliám, ktoré by mohli podráždiť citlivú pokožku. Vrátiť sa k svojej rutinnej starostlivosti o pleť sa môžete po 7 dňoch od ošetrenia. Je veľmi dôležité chrániť pokožku pred priamym slnečným žiarením po procedúre. Používanie krému s vysokým SPF (minimálne 30) je nevyhnutné, aby sa predišlo poškodeniu kože a vzniku pigmentových škvŕn.

Riziká a kontraindikácie

Aj keď je mikroihličkovanie vo všeobecnosti bezpečné, existujú určité riziká a kontraindikácie. Medzi ne patria infekcie, krvácanie, tvorba modrín alebo alergické reakcie na použité materiály. Procedúra nie je vhodná pre ľudí s aktívnymi kožnými infekciami, herpesom, keloidnými jazvami alebo chronickými kožnými ochoreniami ako je ekzém alebo psoriáza.

Výsledky a frekvencia ošetrení

Prvé výsledky mikroihličkovanie môžu byť viditeľné už po 1-2 týždňoch, keď začne pokožka produkovať viac kolagénu a elastínu. Plné výsledky sú však zvyčajne viditeľné po 4-6 týždňoch, keď sa pokožka úplne zregeneruje.Pre dosiahnutie optimálnych výsledkov sa odporúča absolvovať sériu 3-6 ošetrení s odstupom 4-6 týždňov. Mikroihličkovanie je vhodné robiť iba počas mesiacov kedy slnečné žiarenie nie je až tak intenzívne, a to od Septembra do Marca, poprípade do Apríla. Počas týchto letných mesiacoch je možné nahradiť mikroihličkovanie menej invazívnym ošetrením Nanoinfusion, ktoré neporušuje pokožku a je vhodné na vykonávanie počas celého roka.

mikroihickovanie ucinok

Záver

Mikroihličkovanie je inovatívna kozmetická metóda, ktorá ponúka široké spektrum výhod pre zlepšenie vzhľadu a zdravia pokožky. Je to efektívna a relatívne bezpečná procedúra, ktorá môže priniesť viditeľné výsledky už po niekoľkých sedeniach. Vzhľadom na svoje pozitívne účinky na produkciu kolagénu a regeneráciu pokožky, sa mikroihličkovanie stalo obľúbenou voľbou pre mnohých ľudí, ktorí hľadajú neinvazívne riešenia na zlepšenie svojho vzhľadu. Ako pri každej kozmetickej procedúre, je dôležité konzultovať túto metódu s kvalifikovaným odborníkom, aby sa zabezpečilo bezpečné a efektívne ošetrenie prispôsobené individuálnym potrebám a očakávaniam.

Zdieľaj

Hello world.

This is a sample box, with some sample content in it.