Pleť

Citlivá pokožka – Optimálne techniky umývania tváre pre citlivú pokožku

Umývanie tváre každé ráno a večer je nevyhnutné pre udržanie zdravej pokožky. Toto pravidlo platí aj pre ľudí s citlivou pokožkou, no môže sa stať, že si nebudete vedieť tvár umývať bez obáv, ako napríklad: „Neviem, ktorý čistiaci prostriedok na tvár je pre mňa vhodný“ alebo „Cítim podráždenie, aj keď používam prípravok, ktorý by mal byť neiritujúci.“

V tomto článku preskúmame príčiny citlivej pokožky a pridáme rady, ako si vybrať čistiaci produkt na tvár a ako správne umývať tvár.

Čo je citlivá pokožka? Citlivá pokožka je stav, kedy prirodzená bariérová funkcia pokožky nie je v optimálnom stave, čo ju robí náchylnejšou na vonkajšie podnety. Dokonca aj ľudia, ktorí nikdy nemali problémy s pokožkou, môžu prejaviť citlivosť v dôsledku sezónnych zmien alebo stresu.

Ako umývanie tváre ovplyvňuje citlivú pokožku? Aj samotné umývanie tváre môže prispieť k citlivosti pokožky rôznymi spôsobmi, od zložiek a textúry po spôsob aplikácie. Konkrétne príčiny môžu zahŕňať:

 1. Zložky v čistiacom produkte nie sú vhodné pre vašu pleť: Nie všetky kozmetické produkty sú stvorené rovnako, a preto je dôležité vybrať si taký, ktorý vyhovuje práve vašej pokožke. V salóne kambria Vám pomôžeme s analýzou pleti a výberom vhodného produktu.
 2. Zložky sú príliš silné: Príliš agresívne čistiace zložky môžu odstrániť príliš veľa hydratačných faktorov, čo zhoršuje prirodzenú bariérovú funkciu pokožky.
 3. Príliš silné trenie pri umývaní: Ak aplikujete príliš silné trenie počas umývania môže dráždiť pokožku.

Ako si vybrať produkt  na umývanie tváre pre citlivú pokožku:

 1. Mierne kyslý a šetrný čistiaci produkt: Zvoľte si umývanie tváre kozmetický produkt s mierne kyslým pH označením, čo zaručuje bezpečnosť pre citlivú pokožku.
 2. Jemné zložky: Preferujte produkt s jemnými zložkami, vyhýbajte sa iritantom ako sú parabény a etanol. Porovnávajte zložky, aby ste identifikovali možné dráždivé látky.
 3. Jemná textúra: Zvoľte si umývanie tváre s jemnou textúrou, ako sú peny, gély alebo krémy, aby ste minimalizovali riziko podráždenia.
 4. Obsahuje hydratačné zložky: Vyberte si na umývanie tváre, to čo obsahuje hydratačné zložky ako kyselina hyalurónová, kolagén, BG, extrakt z uhorky a glycerín.

S dodržiavaním týchto krokov môžete minimalizovať riziko podráždenia a udržať zdravú pokožku. Pamätajte, že umývanie tváre by malo byť jemné a prispôsobené potrebám citlivej pokožky.

Tieto textúry sú ideálne pre umývanie tváre:

 1. Pena
 2. Gél
 3. Mlieko

Pri výbere týchto textúr je dôležité zvážiť, či nebudú dráždiť vašu pokožku. Hoci je nepravdepodobné, že by spôsobili podráždenie, pri penovej textúre hrozí odretie pokožky, ak nie je správne napenená. Preto buďte opatrní pri ich používaní.

Ďalším dôležitým krokom je vo výbere čistiacich prostriedkov zohľadniť hydratačné zložky. Doteraz sme hovorili o zložkách a textúrach, ktoré môžu dráždiť citlivú pokožku, a teraz predstavíme zložky, ktoré sú jej priateľské.

Zdravá pokožka je chránená bariérou, známou ako mazový film, ktorý zohráva úlohu pri zvlhčovaní pokožky. Preto sú zložky s hydratačným účinkom dôležité, pretože znižujú riziko odstránenia nadbytočnej hydratácie z pokožky, čo vedie k podráždeniu citlivej pokožky.

Hydratačné zložky zahŕňajú:

 • Kyselina hyalurónová: Môže naviazať až 6 litrov vody na 1 gram.
 • Kolagén: Zhromažďuje hydratačné zložky a dodáva ich do stratum corneum.
 • BG (butylénglykol): Zvyšuje obsah vlhkosti v stratum corneum.
 • Výťažok z ovocia uhorky: Zvyšuje obsah vlhkosti v stratum corneum.
 • Glycerín: Podporuje udržiavanie vlhkosti produkciou ceramidu, hydratačnej zložky tvoriacej polovicu medzibunkových lipidov, ktoré upravujú stratum corneum.

Pre citlivú pokožku sú odporúčané aj protizápalové zložky.

Ako si umyť tvár s citlivou pokožkou:

 1. Umývajte čistými rukami a vlažnou vodou: Pred umytím tváre si dôkladne umyte ruky. Použite vlažnú vodu (asi 35°C) na odstránenie povrchovej nečistoty bez trenia. Vyhnite sa príliš horúcej alebo príliš studenej vode, aby ste zabránili podráždeniu pokožky. Nedávajte pri sprchovaní tvár priamo pod vodu.
 2. Jemne umývajte kruhovými pohybmi: Nanesiete primerané množstvo čistiaceho produktu na ruky a jemne umyte tvár kruhovými pohybmi. Dbajte na jemné pohyby, aby ste minimalizovali trenie.
 3. Opláchnite vlažnou vodou: Opláchnite tvár vlažnou vodou na minimalizovanie podráždenia. Znova sa vyhnite priamemu sprchovaniu či oplachovaniu tváre.
 4. Umyte si tvár dvakrát denne: Umyte si tvár dvakrát denne, ráno a večer. Po umytí tváre jemne osušte uterákom a ihneď aplikujte hydratačný krém na zabránenie suchu a citlivosti pokožky.   

ultracalming-cleanser-gel-v-ruke

Ako si mám umyť tvár, ak mám citlivú pleť a akné?

Ak máte citlivú pleť a bojujete s akné, postupujte podľa vyššie uvedeného návodu na výber vhodného produktu pre citlivú pokožku. Okrem toho odporúčame vyberať výrobky označené ako „nekomedogénne testované“.

„Nekomedogénne testované“ sú výrobky, ktoré boli testované na odolnosť voči tvorbe akné. Toto označenie naznačuje, že s týmto produktom je menej pravdepodobné, že spôsobí komedóny.

Dôležité je však pochopiť, že to nezaručuje úplné zabránenie vzniku akné.

Ako si majú umývať tvár ľudia, ktorí majú citlivú pokožku a suchú pokožku?

Citlivá a suchá pokožka často súvisia. Funkcia kožnej bariéry sa zhoršuje, a tým sa narušuje aj schopnosť udržiavať vlhkosť. Pre ľudí s citlivou a suchou pokožkou je vhodné vyberať kozmetiku obsahujúcu hydratačné zložky, ktoré sme uviedli ako indikátor pri výbere umývacieho gélu pre citlivú pokožku.

Ako by si ľudia s citlivou a mastnou pokožkou mali umývať tvár?

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že citlivá a mastná pleť nejdú ruka v ruke, v skutočnosti môže suchá pokožka vyvolávať produkciu kožného mazu na kompenzáciu. Pre ľudí s citlivou a zdanlivo mastnou pokožkou odporúčame výber pleťového krému obsahujúceho hydratačné zložky vhodné pre citlivú pokožku.

Dôležité je udržiavať rovnováhu medzi vlhkosťou a kožným mazom. Aj keď sa pokožka javí mastná, môže byť skutočne suchá (tzv. „Inner Dry“). Preto je vhodné vyberať výrobky s hydratačnými zložkami aj v prípade zdanlivo mastnej pleti.

Pri umývaní tváre postupujte starostlivo a jemne, aby ste očistili pokožku a zároveň sa starali o jej citlivosť.

Zdieľaj

Hello world.

This is a sample box, with some sample content in it.